Život v honitbě 

Červenec 2021

V červenci nás čekala jedna velmi důležitá událost a tím bylo oficiální otevření myslivecké klubovny. 


Červen 2021

V červnu jsme se dočkali tolik očekávaného sekání luk. Letošní senoseče se hodně zbrzdili, a tak jsme nevěděli, jak úspěšní budeme, pokud už srnčata sama chodí. Ale ani tak jsme se nevzdali. Obvolali jsme naše věrné pomocníky z Prahy a samozřejmě dali vědět našim členům a začalo se pracovat. Každý den jsme se scházeli u obchodního střediska Flop a odtud se rozdělovali do revíru dle potřeby. I letos jsme procházeli louky 14 dní, než byla dosekaná poslední vysoká tráva v naší honitbě. Na loukách jsme strávili necelých 400 hodin, ale stálo to za to. Letos jsme našli 32 srnčat, která pevně věříme přežila toto těžké období. A tak doufáme, že i v příštím roce bude naše aktivita na tak vysoké úrovni a uděláme vše proto, abychom udrželi stavy zvěře v kladných číslech i v době po senosečích. Náš velký dík nepatří pouze všem členům, kteří se na vyhánění podíleli, ale také jejich rodinným příslušníkům, našim čtyřnohým kamarádům, dětem z mysliveckého kroužku, samozřejmě také dobrovolníkům z Prahy, bez kterých bychom neměli šanci všechny lokality projít a v neposlední řadě všem zemědělcům, kteří vzorně hlásili sekané lokality. Těšíme se na další spolupráci v příštím roce a třeba i v hojnějším počtu s těmi, kterým není lhostejný život těchto roztomilých stvoření. 


Květen 2021

Měsíc květen bývá většinou měsícem vyhánění srnčat z luk. Letos tomu však bylo jinak, a to hlavně díky málo narostlé trávě. Mohli jsme tedy věnovat čas jiným aktivitám. Hned na začátku měsíce jsme byli obcí požádáni o pomoc s kůrovcem, a tak jsme se vydali pálit hromady klestí do vykáceného lesa u Nakvasovic a pomáhali jsme při stavbě oplocenek pro nově vysázené stromky. Počasí nám přálo, a tak jsme se snažili, aby hromady co nejrychleji ubývaly. Vzhledem k tomu, že se nás sešlo dostatek, v poledne jsme měli přidělenou práci hotovou a mohli jsme jít nakrmit naše hladové žaludky domů s hřejivým pocitem, že jsme kapkou přispěli k obnově našich lesů. 
             Nebyla to však jediná květnová aktivita v lese. Bylo potřeba se také postarat o dříví na zimu do naší nové klubovny, a tak se pár jedinců sešlo v lese s motorovými pilami a několik sušin jsme pokáceli na topení. Když bylo vše nařezané na špalíčky a připravené k odvozu, rozdělili si chlapy ještě úkoly s poštípáním dřeva a pak už byl čas se opravdu rozejít. Avšak na druhé straně honitby další skupinka řádila při kácení dalších stromů, které nám obec věnovala. Tito chlapy pro změnu pracovali na dříví, které bude použito na stavbu mysliveckých zařízení. Práce se toho dne odvedlo mnoho a tak doufejme, že se všechen materiál dobře využije. 
             Hned následující týden jsme vyrazili do honitby sázet ovocné stromky, které se opět letos podařilo sehnat. Bylo přivezeno dalších 80 mladých sazenic, převážně jabloní, hrušní a třešní, které se rozvezly do revíru dle potřeby. Sázeli jsme poctivě a každý stromek pečlivě oplotili, aby zvěř neokousala stromky jako mladé, ale vydržela na plody, které jistě začnou stromky brzy rodit.   
               A přišla doba odlovu srnčí zvěře a my museli využít naší nově vzniklé klubovny. Sešli jsme se v odpoledních hodinách, abychom promysleli večerní plán a poté se všichni rozjeli do lesa. Po setmění jsme měli opět sraz v klubovně, kde jsme rozebírali naše zážitky. Nakonec se podařilo ulovit pouze jednoho srnce, ale akce to byla příjemná. Poseděli jsme u piva a taky u srnčího ragú, které jsme den předtím připravili a tím hezky zahájili krásnou dobu lovu srnčí zvěř. Doufejme, že takových příjemných setkání zažijeme ještě mnoho. 
            Koncem měsíce jsme se sešli ještě na Zlaté srnčí trofeji. Na této slávě se neúčastnili pouze děti z mysliveckého kroužku Divočáci z Čechtic, ale svojí důležitou úlohu zde sehráli také členové našeho spolku, kteří zde měli kynologickou ukázku. A tak kdo měl čas a také chuť ukázat svého čtyřnohého přítele, vyrazil na tento sváteční den a oslavu 50. výročí trvání této dětské vědomostní soutěže a my jsme rádi, že jsme mohli být jeho součástí. 


Duben 2021

Zima skončila, a tak bylo třeba začít se připravovat na jarní měsíce. To obnáší hlavně postarání se o myslivecká zařízení, tudíž se obcházeli posedy a kazatelny, které jsou potřebné opravit před loveckou sezónou, ale bylo potřeba vyčistit také krmící zařízení, které nyní již nebudou potřebné opět až do podzimu. A tak práce bylo opravdu dostatek.

Další činností členů mysliveckého spolku je na jaře hlídání zasetých polí, neboť divočáci umí v tuto dobu nadělat velké škody na zemědělských plodinách. A tak kdo měl chuť a čas se zapojit, chodil po nocích hlídat na zasetá pole. 

V neposlední řadě jsme udělali i nějaký ten pokrok na naší myslivecké klubovně, kde chybí dodělat ještě nějaké maličkosti. A tak jsme dodělávali podbití palubkami, přidělávali zvedací zařízení do chladící místnosti a další maličkosti, aby mohla klubovna sloužit co nejlépe.  

Březen 

V březnu jsme se rozhodli připojit se do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Jde o projekt při němž dobrovolníci z celé republiky uklízí okolí svých vesnic a to hlavně černé skládky, škarpy u silnic a vše, kde se povalují odpadky na nepatřičných místech. Sešli jsme se v 8 hodin na náměstí v Čechticích. K našemu velkému překvapení a potěšení se zúčastnilo i poměrně dost občanů z Čechticka, kterým není lhostejné, jak to v naší krajině vypadá. Podstatné je také to, že se účastní celé rodiny, tudíž se děti učí, jak se máme k naší přírodě chovat. Na náměstí jsme účastníkům rozdali igelitové pytle, které jsme získali od organizátorů této akce a vyrazili jsme všemi směry z Čechtic, aby se posbíralo co nejvíce odpadu. A byli jsme opravdu "úspěšní". Nasbíralo se téměř 140 igelitových pytlů odpadků a množství velkého odpadu, který se nevešel do pytlů a jen se volně pokládal na krajnice, odkud by poté odvezen. Nejčastěji se našli plechovky, obaly od potravin, oblečení, pet lahve, ale také například televizory, záchodové mísy, matrace nebo sedačky z aut. Je škoda, že si lidé neumí vážit svojí krajiny a znehodnocují ji tímto způsobem, když naše vesnice mají dobře promyšlený odpadový systém, který každý z nás může využívat. Děkujeme obci za pomoc s propagací ale i s odvozem nasbíraného materiálu a hlavně děkujeme široké veřejnosti, která se k nám připojila a pomohla nám tak zlepšit životní prostředí v kterém všichni žijeme.  

                  Únor

Zima nás pomalu opouští, a tak je třeba se připravit na jaro a s ním i na rození mláďat. Proto hlavní naše úsilí směřovalo tentokrát k vyčištění kachních budek, aby měly i letos kachny možnost zahnízdit v bezpečí před predátory. Avšak ne pouze kachny potřebují naši péči. Srnčímu jsme rozvezli potřebnou sůl, bez které se spárkatá zvěř neobejde, ale pokračovali jsme taky v přemisťování mysliveckých zařízení podle postupu lesníků, kteří neustále bojují proti kůrovcové kalamitě. Snad i to se brzy vyřeší a naše lesy se začnou opět zelenat.

Leden

Máme tu další rok a s ním i nová přání a očekávání. Přeji Vám všem, aby to byl rok radostný, plný pohody, splněných přání a aby se vše vrátilo do běžných kolejí a brzy jsme se mohli opět všichni setkávat i na našich oblíbených loveckých akcích. 

Měsíc leden se v mysliveckém spolku nesl v duchu dokončovacích prací na myslivecké klubovně. Všichni se těšíme, že bude brzy hotovo a naše snaha se přesune zpět do revíru a společnými silami se nám podaří vylepšit další části naší svěřené honitby.

Avšak ani přes práci v Jeníkově nesmíme zapomínat na zvěř, neboť zima je letos dlouhá a tuhá, a tak rozvážíme zvěři krmení, které jsme pro ni během roku nashromáždili a doufáme, že se nám podaří ochránit ji a pomoci v této nelehké době.